Kanał: Dębno

Metryczka

 • Widownia: 87613
 • Produkcja: AlfaTV 2017
 • Zdjęcia: Bartosz Semanycz, Arkadiusz Sielicki
 • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
 • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

PLAC KONSTYTUCJI 3 MAJA - CENTRUM MIASTA

 • Kościół p.w Św. Apostołów Piotra i Pawła
  Trzynawowy kościół zbudowany w 1857 roku na miejscu poprzedniej XIII wiecznej świątyni. Autorem projektu był architekt Friedrich August Stuller – uczeń znakomitego niemieckiego architekta i malarza Karla Friedricha Schinkla. Wewnątrz kaplicy znajduje się znaleziony na cmantarzu dębnowskim sarkofag.

  Przed rokiem 1870 kościół został wyposażony w 27 głosowe organy berlińskiej firmy Land&Dinie. W kościele (kaplica pogrzebowa) zachował się witraż z 1896 roku z postacią neutralnej wielkości błogosławiącego Chrystusa wg znanego projektu B.Thorwaldsena. 24 XI 1945 roku poświęcono kościół w obrządku katolickim.

  Ciekawostką jest, że kościół tego samego projektu jest również w Berlinie.

 • Pomnik Orła Białego
  Pomnik wzniesiony jako wotum wdzięczności mieszkańców miasta w 2007 r. Przedstawia Orła Białego z rozłożonymi skrzydłami. Wokół pomnika umieszczono na tablicach daty najważniejszych wydarzeń historycznych. Tutaj odbywają się obchody świąt narodowych i uroczystości patriotycznych.
   
 • Skwer historyczny "Piramidy"
  W tym miejscu stał pierwszy ratusz w Dębnie. Został wybudowany na koszt księżnej Katarzyny Brunszwickiej w 1570 roku. Ponownie wybudowany od podstaw w 1820 roku, przebudowany w 1891 roku, z dostawioną w 1907 wieżą oraz przylegającą do niego od południa miejską kasą oszczędności, wybudowaną ok. 1930 roku.

  Został spalony na początku lutego 1945 roku przez czerwonoarmistów. W miejscu dawnego ratusza powstał skwer z ekspozycją odkrywek zachowanych murów (szklane piramidy)

 • Zabytkowe kamienice z XIX wieku
  Juliusz Neumann – właściciel drukarni i wydawnictwa, wybudował w 1882 roku dużą kamienicę przy obecnej ul. Armii Krajowej. W 1891 roku budynek został przebudowany i nadbudowany według planów berlińskiego architekta Paula Franke, otrzymując piękną fasadę z piaskowca.

  Na całym parterze połączonych budynków znajdowały się pomieszczenia biurowe oraz księgarnia wydawnictwa. W 1890 roku wybudował na własne koszty istniejący budynek poczty, który był połączony nadziemnym gankiem z ekspedyturą wydawnictw.

   

MARATON DĘBNO
Pięćdziesiąt lat minęło od pierwszej edycji biegu maratońskiego w Dębnie, a popularność Maratonu Dębno nie słabnie. 3 kwietnia 2016 roku na starcie 43. Maratonu Dębno stanęła rekordowa liczba osób– 2429 zawodników. Zwyciężył Cosmas Mutuku Kyeva wynikiem 2:11.56. Wśród pań pierwsza metę przekroczyła Stellah Jepngetich Barsosio z czasem 2:33.13.

KALENDARZ KWIETNY
W Dębnie upływ czasu odlicza jedyny -  zielony kalendarz w regionie. Założony w latach 60 – tych, składa się z około 5,5 tys. kwiatów różnego gatunku. Codziennie, w okresie od czerwca do października zmieniana jest data.

URZĄD MIEJSKI W DĘBNIE
Willa z 1908 r. z zachowanymi elementami berlińskiego historyzmu, należała do rodziny Neumann. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY DĘBNO
Biblioteka mieści się w XIX - wiecznej willi fabrykanckiej zbudowanej przez właściciela leżącej obok fabryki tłuszczów technicznych dla przemysłu garbarskiego „Max Laue & Co, Neudamm”. Fasada i elewacja willi otrzymały wystrój eklektyczny nawiązujący do form klasycyzmu palladiańskiego i kostiumu francuskiego, natomiast budynek administracyjny nosi cechy stylowe secesji. Posiada wyjątkowe (o dużej wartości historycznej) zachowane wnętrza z oryginalnymi elementami stolarki oraz malarstwa i elementów wyposażenia.

Biblioteka w Dębnie zdobyła tytuł „Biblioteka roku 2010 województwa zachodniopomorskiego” oraz  1 miejsce w województwie i 17 miejsce  Polsce w rankingu bibliotek Rzeczpospolitej i Instytutu Książki.

Obiekt jest też siedzibą Punktu Informacji Turystycznej oraz Urzędu Stanu Cywilnego.

HALA SPORTOWO –REHABILITACYJNA
Oprócz pełnowymiarowego boiska, w obiekcie znajduje się:  hotelik, mini bar, sala fitness, sześć szatni z natryskami, siłownia, sauna fińska i widownia dla prawie 400 osób. W otoczeniu znajduje się skate park oraz boisko wielofunkcyjne, bieżnia oraz stanowisko do skoku w dal. To doskonałe miejsce do organizacji obozów sportowych. Obiektem zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji nr tel. 95 760 24 36.
Obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1. 

JEZIORO LIPOWO
Jezioro znajduje się w granicach miasta. Otoczone jest parkiem miejskim, na wschodnim brzegu jeziora znajduje się plaża i plac zabaw. W okresie wakacyjnym można korzystać ze sprzętu wodnego. Wzdłuż jeziora biegnie deptak, który prowadzi do plaży. W pobliżu jeziora znajduje się  również plac zabaw, boisko sportowe, korty tenisowe oraz rezerwat przyrody.

STADION SPORTOWY IM. HENRYKA WITKOWSKIEGO W DĘBNIE
Znajduje się przy ul. Gorzowskiej 7. Posiada boisko trawiaste do piłki nożnej oraz 400 metrową bieżnię. Trenuje tu lokalny zespół Dąb Dębno, grający w IV lidze. Obiektem zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębnie nr tel. 95 760 24 36.

JEZIORO DUSZATYŃ (ZWANE "KRAWCZYKA")
Jezioro leży przy południowej granicy Dębna, prowadzi do niego ścieżka rowerowa.  Znajduje się tu wydzielone miejsce do biwakowania i urokliwa plaża. Nad jeziorem wznosi się zabytkowa leśniczówka z 1920 r., a wokół jeziora prowadzi dydaktyczna ścieżka przyrodnicza „Nasze drzewa”.

PAŁAC W DOLSKU
Pałac ma średniowieczny rodowód. W XIV wieku pałac był obiektem obronnym (zamek), zamieszkiwany i użytkowany przez takie rodziny jak: Schönebeck, Marwitz, Mörner, Bredow, Lüders, Tresckow, Voß. Stałym gościem był również Margrabia Jan Kostrzyński z Hohenzollernów.  W czasach świetności rezydencja von Treskowów zwana była małym Sanssouci (okazały pałac Hohenzollernów w Poczdamie). W latach 1933 -1945 obiekt stał sie własnością III Rzeszy i pełnił funkcję szkoły, kina, domu kultury i centrali hufca pracy. Od stycznia 1945 pałac został zajęty przez Armię Czerwoną, umieszczono tam prowizoryczny szpital następnie stopniowo był dewastowany. Do lat 60-tych rezydencję zamieniono na magazyn zboża, zaś w sali balowej odbywały się zabawy. W dalszych latach zabytek był nieużytkowany i stopniowo ulegał zniszczeniu. W latach 90- tych trafił w prywatne ręce i powoli zostaje odbudowywany z ruin. Przy pałacu znajduje się zabytkowy park, w którym  rosną liczne pomniki przyrody: stare platany, dęby, graby, buki i wiele innych ciekawych gatunków obcego pochodzenia takie jak: katalpa zwyczajna, jałowiec chiński, magnolia, tulipanowiec amerykański. W przyszłości właściciele planują również przeprowadzić odtworzenie dziewiętnastowiecznego założenia parkowego. W okresie letnim organizowane są tu plenery malarskie dla studentów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Znajduje się tu również jezioro Dolskie, gdzie znajduje się stanica rowerowa, z paleniskiem i wybudowanym zadaszeniem.
 

JEZIORO OSTROWIECKIE
Największe jezioro na terenie gminy Dębno (121 ha), leży na zachód od miejscowości  Ostrowiec. Na wyspie znajduje się rezerwat przyrody „Czapli Ostrów”. Jezioro rynnowe, z którego wypływa strumień wpadający do Myśli. Nad jeziorem wyznaczone jest miejsce do biwakowania.


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze