Kanał: Dębno

Metryczka

  • Widownia: 95463
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz, Arkadiusz Sielicki
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

PLAC KONSTYTUCJI 3 MAJA - CENTRUM MIASTA

  • Kościół p.w Św. Apostołów Piotra i Pawła
    Trzynawowy kościół zbudowany w 1857 roku na miejscu poprzedniej XIII wiecznej świątyni. Autorem projektu był architekt Friedrich August Stuller – uczeń znakomitego niemieckiego architekta i malarza Karla Friedricha Schinkla. Wewnątrz kaplicy znajduje się znaleziony na cmantarzu dębnowskim sarkofag.

    Przed rokiem 1870 kościół został wyposażony w 27 głosowe organy berlińskiej firmy Land&Dinie. W kościele (kaplica pogrzebowa) zachował się witraż z 1896 roku z postacią neutralnej wielkości błogosławiącego Chrystusa wg znanego projektu B.Thorwaldsena. 24 XI 1945 roku poświęcono kościół w obrządku katolickim.

    Ciekawostką jest, że kościół tego samego projektu jest również w Berlinie.

  • Pomnik Orła Białego
    Pomnik wzniesiony jako wotum wdzięczności mieszkańców miasta w 2007 r. Przedstawia Orła Białego z rozłożonymi skrzydłami. Wokół pomnika umieszczono na tablicach daty najważniejszych wydarzeń historycznych. Tutaj odbywają się obchody świąt narodowych i uroczystości patriotycznych.
     
  • Skwer historyczny "Piramidy"
    W tym miejscu stał pierwszy ratusz w Dębnie. Został wybudowany na koszt księżnej Katarzyny Brunszwickiej w 1570 roku. Ponownie wybudowany od podstaw w 1820 roku, przebudowany w 1891 roku, z dostawioną w 1907 wieżą oraz przylegającą do niego od południa miejską kasą oszczędności, wybudowaną ok. 1930 roku.

    Został spalony na początku lutego 1945 roku przez czerwonoarmistów. W miejscu dawnego ratusza powstał skwer z ekspozycją odkrywek zachowanych murów (szklane piramidy)

  • Zabytkowe kamienice z XIX wieku
    Juliusz Neumann – właściciel drukarni i wydawnictwa, wybudował w 1882 roku dużą kamienicę przy obecnej ul. Armii Krajowej. W 1891 roku budynek został przebudowany i nadbudowany według planów berlińskiego architekta Paula Franke, otrzymując piękną fasadę z piaskowca.

    Na całym parterze połączonych budynków znajdowały się pomieszczenia biurowe oraz księgarnia wydawnictwa. W 1890 roku wybudował na własne koszty istniejący budynek poczty, który był połączony nadziemnym gankiem z ekspedyturą wydawnictw.

     

MARATON DĘBNO
Pięćdziesiąt lat minęło od pierwszej edycji biegu maratońskiego w Dębnie, a popularność Maratonu Dębno nie słabnie. 3 kwietnia 2016 roku na starcie 43. Maratonu Dębno stanęła rekordowa liczba osób– 2429 zawodników. Zwyciężył Cosmas Mutuku Kyeva wynikiem 2:11.56. Wśród pań pierwsza metę przekroczyła Stellah Jepngetich Barsosio z czasem 2:33.13.

KALENDARZ KWIETNY
W Dębnie upływ czasu odlicza jedyny -  zielony kalendarz w regionie. Założony w latach 60 – tych, składa się z około 5,5 tys. kwiatów różnego gatunku. Codziennie, w okresie od czerwca do października zmieniana jest data.

URZĄD MIEJSKI W DĘBNIE
Willa z 1908 r. z zachowanymi elementami berlińskiego historyzmu, należała do rodziny Neumann. Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY DĘBNO
Biblioteka mieści się w XIX - wiecznej willi fabrykanckiej zbudowanej przez właściciela leżącej obok fabryki tłuszczów technicznych dla przemysłu garbarskiego „Max Laue & Co, Neudamm”. Fasada i elewacja willi otrzymały wystrój eklektyczny nawiązujący do form klasycyzmu palladiańskiego i kostiumu francuskiego, natomiast budynek administracyjny nosi cechy stylowe secesji. Posiada wyjątkowe (o dużej wartości historycznej) zachowane wnętrza z oryginalnymi elementami stolarki oraz malarstwa i elementów wyposażenia.

Biblioteka w Dębnie zdobyła tytuł „Biblioteka roku 2010 województwa zachodniopomorskiego” oraz  1 miejsce w województwie i 17 miejsce  Polsce w rankingu bibliotek Rzeczpospolitej i Instytutu Książki.

Obiekt jest też siedzibą Punktu Informacji Turystycznej oraz Urzędu Stanu Cywilnego.

HALA SPORTOWO –REHABILITACYJNA
Oprócz pełnowymiarowego boiska, w obiekcie znajduje się:  hotelik, mini bar, sala fitness, sześć szatni z natryskami, siłownia, sauna fińska i widownia dla prawie 400 osób. W otoczeniu znajduje się skate park oraz boisko wielofunkcyjne, bieżnia oraz stanowisko do skoku w dal. To doskonałe miejsce do organizacji obozów sportowych. Obiektem zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji nr tel. 95 760 24 36.
Obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1. 

JEZIORO LIPOWO
Jezioro znajduje się w granicach miasta. Otoczone jest parkiem miejskim, na wschodnim brzegu jeziora znajduje się plaża i plac zabaw. W okresie wakacyjnym można korzystać ze sprzętu wodnego. Wzdłuż jeziora biegnie deptak, który prowadzi do plaży. W pobliżu jeziora znajduje się  również plac zabaw, boisko sportowe, korty tenisowe oraz rezerwat przyrody.

STADION SPORTOWY IM. HENRYKA WITKOWSKIEGO W DĘBNIE
Znajduje się przy ul. Gorzowskiej 7. Posiada boisko trawiaste do piłki nożnej oraz 400 metrową bieżnię. Trenuje tu lokalny zespół Dąb Dębno, grający w IV lidze. Obiektem zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębnie nr tel. 95 760 24 36.

JEZIORO DUSZATYŃ (ZWANE "KRAWCZYKA")
Jezioro leży przy południowej granicy Dębna, prowadzi do niego ścieżka rowerowa.  Znajduje się tu wydzielone miejsce do biwakowania i urokliwa plaża. Nad jeziorem wznosi się zabytkowa leśniczówka z 1920 r., a wokół jeziora prowadzi dydaktyczna ścieżka przyrodnicza „Nasze drzewa”.

PAŁAC W DOLSKU
Pałac ma średniowieczny rodowód. W XIV wieku pałac był obiektem obronnym (zamek), zamieszkiwany i użytkowany przez takie rodziny jak: Schönebeck, Marwitz, Mörner, Bredow, Lüders, Tresckow, Voß. Stałym gościem był również Margrabia Jan Kostrzyński z Hohenzollernów.  W czasach świetności rezydencja von Treskowów zwana była małym Sanssouci (okazały pałac Hohenzollernów w Poczdamie). W latach 1933 -1945 obiekt stał sie własnością III Rzeszy i pełnił funkcję szkoły, kina, domu kultury i centrali hufca pracy. Od stycznia 1945 pałac został zajęty przez Armię Czerwoną, umieszczono tam prowizoryczny szpital następnie stopniowo był dewastowany. Do lat 60-tych rezydencję zamieniono na magazyn zboża, zaś w sali balowej odbywały się zabawy. W dalszych latach zabytek był nieużytkowany i stopniowo ulegał zniszczeniu. W latach 90- tych trafił w prywatne ręce i powoli zostaje odbudowywany z ruin. Przy pałacu znajduje się zabytkowy park, w którym  rosną liczne pomniki przyrody: stare platany, dęby, graby, buki i wiele innych ciekawych gatunków obcego pochodzenia takie jak: katalpa zwyczajna, jałowiec chiński, magnolia, tulipanowiec amerykański. W przyszłości właściciele planują również przeprowadzić odtworzenie dziewiętnastowiecznego założenia parkowego. W okresie letnim organizowane są tu plenery malarskie dla studentów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Znajduje się tu również jezioro Dolskie, gdzie znajduje się stanica rowerowa, z paleniskiem i wybudowanym zadaszeniem.
 

JEZIORO OSTROWIECKIE
Największe jezioro na terenie gminy Dębno (121 ha), leży na zachód od miejscowości  Ostrowiec. Na wyspie znajduje się rezerwat przyrody „Czapli Ostrów”. Jezioro rynnowe, z którego wypływa strumień wpadający do Myśli. Nad jeziorem wyznaczone jest miejsce do biwakowania.